Opał do kominka

Jeśli już wybraliśmy właściwy palenisko do swojego domu, termin obecnie zadbać o opał. Niniejszy artykuł odpowiada na zagadnienia: jeśli prawidłowo rozpalić palenisko i jakich materiałów najlepiej używać.

Jeśli chodzi o materiały, to jedną z możliwości bywa palenie drewnem. Najlepsze do obudowy bywa liściaste twarde (dąb, buk, akacja, grab, jesion, brzoza, klon). Istotną zaletą takiego drewna bywa to, iż pali się równo, bezkonfliktowo (zwłaszcza buku, klonu, brzozy), a ponadto bywa łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Przyjmuje się, iż takie powinno obejmować mniej więcej 15% wody, zatem wcześniej powinno istnieć sezonowane (minimum 1,5 roku). Wiąże się to z takim prostym faktem, iż im bardziej wilgotne takim mniejsza bywa tego cena opałowa. Paląc drewnem drzew liściastych mamy gwarancję, iż nasz palenisko będzie pracował latami i bezawaryjnie.

Nie poleca się natomiast drewna drzew iglastych, gdyż drewna takie zawierają sporo żywic, jakie w procesie spalania wytwarzają sporo tłustej sadzy, która powoduje zanieczyszczenie szyby, paleniska i komina.

Jeśli nasz palenisko przeznaczony bywa do palenia drewnem, pod żadnym pozorem nie palmy w nim sklejką, miałem drzewnym czy węglem. Wytworzona tymi materiałami zbyt wysoka temperatura spalania może prowadzić do zniszczenia przewodów spalinowych.

Kolejnym sposobem palenia w kominku, bywa palenie brykietem. Brykiet drzewny bywa wysoce suchy, a tego konsystencja bywa trzykrotnie wyższa niż drwa twarde. Brykiet powstaje z wiórów drzewnych (trocin tatarczanych), jakie są sprasowane bez dodatku substancji spajających. Proces brykietowania nadaje drewnu nową strukturę, proces ten posiada na celu zagęszczenie i zmniejszenie objętości wiór drzewnych. Jeśli weźmiemy brykiet z trocin dębowych tej samej wielkości co brykiet z trocin sosnowych czy świerkowych, to zauważymy, iż posiada taką samą wagę. A zatem, w porównaniu do drewna kominkowego, brykiety posiadają wyższą cena energetyczną – w przeliczeniu na objętość. Także ich konsystencja – w porównaniu z drewnem – bywa wyższa i jednakowa, niezależnie z jakiego drewna brykiet powstał. Brykiety mogą istnieć w kształcie owalnym, w kształcie wielokąta, walca, kostki.

Zaletą spalania brykietu bywa to, iż podczas tego spalania powstaje mało pyłów, gazów i popiołu. Przy kupnie brykietu zwróćmy uwagę na to, czy się nie rozpada (jeśli tak, świadczy to o nieprawidłowej produkcji).

Ważną rzeczą jest, żeby przed pierwszą rozpałką w naszym kominku, szczegółowo przeczytać tego instrukcję.

Możliwość komentowania jest wyłączona.